Lazúrok
Lazúr festék, lazúr
Mi a lazúr festék, és mire használjuk?
Egyre népesebb a természetet kedvelők tábora, s mind többen szeretnék a természetet otthonukban is látni, érezni. A fa tárgyak, bútorok, kiegészítők olyan varázslatos hangulatot teremthetnek otthonunkban, amelyet még inkább hangsúlyossá tehetünk, miközben ápoljuk is a fát. Erre legalkalmasabbak a beltéri hobbi lazúrok.
A lazúr egy természetes vagy mesterséges gyanta alapú anyag. Állaga vízszerűen folyékony, kissé áttetsző, vagy gél állagú is lehet.
A vizes bázisú lazúr tökéletesen használható a fa védelmére, színének kiemelésére, frissítésére. A lazúr festék a felvitele során mélyen beivódik a fába, kiemelve annak csodás erezetét. A lazúr száradás után matt és víztaszító felületűvé válik.
A természetes hatású, barnás árnyalatokon kívül a lazúrfestékek számos más színben is kaphatóak.
Hogyan használjuk a vizes alapú lazúrfestéket?
Tiszta, pormentes, zsírtalanított felületre dolgozzunk.
Vizsgáljuk meg a fát: ha puhább, több lazúrt kell használjunk, mert hamarabb beszívódik majd a fába; ha pedig keményebb fa anyaggal van dolgunk, akkor elegendő lesz kisebb mennyiségű lazúr festék is.
A lazúrt használat előtt alaposan keverjük fel.
A lazúr festék felkenése mindig a fa szálirányában történjen.
Az azonos alapú, de különböző színű lazúrokat nyugodtan keverhetjük egymással.
Ecsetként hagyományos, vagy szivacsecsetet is használhatunk.
Másik népszerű lazúr festékfajta: a gél állagú lazúr
A lazúrgél sűrűbb állagú, nem csöpög, nem folyik.
Kiválóan használható stencilezéshez is.
A felvitt színek erőssége változhat a felkent rétegekkel.
A színek a flakonban található festékhez viszonyítva száradás után egy-két árnyalattal világosabbak lesznek, ezzel mindenképpen számoljunk, amikor a színeket tervezzük.
Használat előtt alaposan felkeverendő.
Kreatív ötlet: csipkemintás, lazúrozott fa varródoboz készítése
Elkészítéséhez szükségünk lesz a díszíthető tárgyakon belül, a faáruk közül egy fa varródobozra. A dobozból a kiemelhető rekeszeket kivesszük, a fakkokat fenyő színű lazúrfestékkel befestjük, a külsejét pedig gesztenye színű lazúr festékkel bevonjuk. A fa varródoboz tetejét fehér gesso alapozó pasztával, dobozunk oldalát pedig barna lazúrgéllel egy szivacsecset segítségével fessük le. Száradás után helyezzünk csipkét a barna, géles felületre és egy festőkés segítségével kenjük át a csipkemintán a fehér gesso alapozó festéket. Még mielőtt az alapozó festékünk megszáradna, óvatosan húzzuk le a csipkét. A többi oldalon ugyanígy ismételjük meg a csipke átrajzolását.
A lealapozott varródoboz tetejére válasszuk ki a botanikus patchwork rizspapírt, és dekupázs ragaszóval, egy széles ecset segítségével vonjuk be, majd a kívánt méret letépkedése után illesszük rá. Középről kifelé haladva ugyanezzel a dekupázs lakkal alaposan kenjük be. A doboz oldalán levő, már megszáradt és térben kiemelkedő csipkemintát akár szivacs ecsettel, akár az ujjunk segítségével antikréz színű antikoló pasztával finoman kenegessük meg. A felesleget, ha van, vissza lehet törölni terpentines oldószerbe mártott ronggyal.
Száradás után a fa varródobozunk oldalát arany színű chameleon lakkal kenjük át, így a minta fémes csillogású lesz. Végül a doboz belső, lazúrozott részeit is kenjük be selyemfényű, vizes bázisú lakkal.