Dekupázs rizspapír
Dekupázs rizspapír
A decoupage (ejtsd: dekupázs) szó francia eredetű. Jelentése: szalvétatechnika. A dekupázs az egyik legnépszerűbb technika a kreatív hobbyt kedvelők számára. Az, aki nem szeret, vagy úgy érzi, hogy nem tud rajzolni, igazi kincseket varázsolhat a dekupázs technika használatával saját kezűleg is. A dekupázs technikával rizspapír használatával, külön erre kifejlesztett dekupázs ragasztó segítségével díszítjük a felületeket. Az erre remekül használható, kissé rostos anyagú dekupázs rizspapír nagyon vékony, de a szalvétánál picit vastagabb anyag. A szalvéta mellett/helyett népszerű választás, ennek oka, hogy strapabíróbb annál, így könnyebb vele dolgozni, nehezebben szakad és gyűrődésmentesebben is felvihető a felületre. Emiatt a jellemzők miatt a dekupázs rizspapír a kezdők számára is tökéletes választás lehet.
Miért közkedvelt, miért szeretjük a dekupázs technikát?
Azon kívül, hogy egyszerűsége mellett a lelkes kezdők egyik kedvence lett, van még egy fontos szempont: gazdaságos. Vagyis nem kell nagyobb összeget elkölteni ahhoz, hogy szembetűnő, ütős és legfőképpen csodás végeredményt alkossunk, gyakorlatilag bármiből.
Dekupázs rizspapír használata
A dekupázs rizspapírok gyakorlatilag minden felületre egyszerűen felvihetők. Dekupázs technikával díszíthetünk fa felületeket, felvihetjük fémre, hungarocell felületre, akrilra vagy üvegre, de akár cserépre, textilre, viaszra vagy kartonra is. A lehetőségek száma itt is végtelen, nyugodtan bízzuk magunkat a képzeletünkre!
Dekupázs technikához szükséges eszközök:
- dekupázs rizspapír
- alapozó ragasztó és lakk (webáruházunkban számos olyan ragasztót találsz a dekupázs technikához, amely ragasztó és lakk is egyben)
- ecset (javasoljuk a lapos ecset használatát, egyenletesebben tudunk vele dolgozni)
- a díszítendő tárgyunk
- esetleg olló, hogy a kiválasztott mintát méretre vágd – itt jegyezzük meg, hogy amennyiben nem az egész felületre szeretnéd felvinni a dekupázs rizspapírt, hanem csak egy részére, úgy a szélek eldolgozásánál sokkal szebb és profibb eredményt kapsz, ha nem ollóval vágod körbe a mintát, hanem a kezeddel óvatosan körbetépkeded azt, így sokkal finomabb és szebben, láthatatlanul eldolgozható széleket kapsz
Előkészítő lépések:
- minden kellék és eszköz legyen kézközelben, amivel dolgozni fogunk
- munkafelületünk legyen tiszta és rendezett
- mindig a dekupázsolandó felülethez válasszunk ragasztót: külön kapható pl. kerámiára, fára, üvegre gyártott ragasztó, melyek mind-mind különböző összetételűek és sűrűségűek
- mint minden kreatív hobby munkánál, ebben az esetben is nagyon fontos, hogy precízek és alaposak legyünk, hiszen erre épül fel a későbbi munkánk
A dekupázs technika menete, lépései
Az alábbiakban nézzük meg, hogy mi a pontos menete a dekupázs technikának. Ha a lépéseket követjük és betartunk pár alapszabályt, az eredmény nagy eséllyel lesz tökéletes – vagy legalábbis olyan, melyet még elsőre is elvárunk saját magunktól, ha eddig esetleg egyetlen tárgyat sem díszítettünk még dekupázs eljárással.
Első lépés: csiszolás
A csiszolást nem minden dekupázs munkánál szükséges alkalmaznunk, például karton dekupázsolásnál nem kell. Nagyon ajánlott viszont, ha például fa felületre szeretnénk dolgozni. Ha a felületünk nagyon egyenetlen, esetleg szálkás, netán zsíros, szennyezett, akkor a csiszolás gyakorlatilag kötelező. Így már az alapozó festékünk is szép, tiszta és sima felületre kerül fel.
Második lépés: alapozás
Csiszolás után ezzel adjuk meg a dekupázs technikával díszítendő tárgy egyenletes színét és felületét. Alapozó színként olyan tónust válasszunk, ami harmonizál a választott mintánkkal. Ez különösen abban az esetben fontos, ahol a kiválasztott dekupázs rizspapír például világos színű, az alap, amelyre rádolgozni szeretnénk, viszont sötét. Ilyenkor világos alapozót használjunk, ha szükséges, akár két rétegben is és az alapozást követően hagyjuk a felületet megszáradni.
Harmadik lépés: ragasztó felvitele
Ecset segítségével egyenletesen vékony rétegben vigyük fel a dekupázs ragasztót a felületre. Ügyeljünk arra, hogy mindenhol fedje a felületet a ragasztó, így fog szépen rátapadni a dekupázs papír. Az is fontos, hogy mindenhol egyenletes legyen a ragasztó réteg, így kevésbé fog csúszkálni rajta a papír.
Negyedik lépés: dekupázs papír felsimítása
Szintén az ecseted segítségével simítsuk a felületre a papírt. Ezt a legkönnyebb belülről kifelé haladó mozdulatokkal végezni. Figyeljünk arra, hogy ne nyomjuk túl erősen munka közben az ecsetünket.
Ha elkészültünk, már csak meg kell várnunk, hogy a dekupázs technikával újjávarázsolt, vagy díszített alkotásunk megszáradjon. Ha rákapunk ennek a technikának az ízére, minden ajándékunkat így akarjuk majd készíteni: kaspót dekorálhatunk, többféle dobozt, poharat tehetünk szebbé, készíthetünk fali dísztárgyakat, képeket, vázát, vagy akár ékszereket is.
Bontakozzatok ki, webáruházunkban mindent megtaláltok álmaitok dekupázs alkotásaihoz!