Antikolás
Az antikolás és alapanyagai
Manapság az egyik legnépszerűbb kreatív technika, amivel tulajdonképpen új dolgokból régit varázsolhatunk. Régi öreg kopott tárgyakat is felfrissíthetünk az antikolás különféle fortélyaival. Az antikolásnak több alapanyaga van. Vannak az antikolószerek, azon belül a bitumenes antikoló paszták. Oldószeres sűrű paszta, ami antik vagy fémes hatás elérésére, a repesztett felületek repedéseinek kiemelésére szolgál. A bitumenes pasztát felkenés után terpentines oldószeres ronggyal töröljük vissza. Ide tartoznak még a narancsolajos antikoló paszták és a bitumenes folyékony patina is, ami oldószeres antikoló folyadék. Alkalmazható a felület színezésére és a finom vonalas repedések kiemelésére. A patina effekt szett segítségével antik réztárgy felülethez hasonlót tudunk alkotni.
Az antikolás alapanyagai közé tartoznak a repedő rendszerek. Az egykomponensű repesztőlakk öreg tárgyak pergő festékét utánozza. A finom vonalas repesztő lakk szett segítségével régi porcelán hajszálrepedéseit utánozhatjuk. A klasszikus repesztőlakk szettel utánozhatjuk a régi tárgyak megrepedezett lakkrétegét. A mikro repesztő lakk szett két komponensű repesztő, amivel kicsi szabálytalan négyszögekből álló repedést készíthetünk. Az opál repesztő szett vízbázisú két komponensű rendszer, ami hajszálrepedéses, opálos vízálló felületek kialakítására alkalmas. Üvegen homokfúvott hatást eredményez. A random repesztőlakk szett kétkomponensű rendszer, kis méretű szabálytalan négyszögekből álló felületi repedést tudunk vele készíteni. A repedő festék rendszer kétkomponensű, vízbázisú, repedő festék. Könnyen csiszolható kopott felület létrehozásához. A repedőpaszta rendszerek kétkomponensű vízbázisúak. Az alap felkenése és száradása után kell a pasztát rá felvinni. Kiváló sablonozáshoz. Száradás közben pedig megrepedezik.
Az antikolás alapanyagai közé soroljuk még az antikoló festéket, ami visszatörölhető vízbázisú festék. A tárgy alapszínét egy eltérő antikoló festékkel kenjük be. Ronggyal visszatörölve keltjük a kopott hatást. A folyékony rozsda a rozsdafoltok kialakítására alkalmazható folyadék. A rozsda effekt segítségével rozsdás felületet imitálhatunk. A kiegészítő termékek között található az oldószeres fényes lakk (glossy varnish) magas fényű befejező lakk. Az oldószert viaszpasztához és patinához visszatörlésre használjuk. Az alkoholos oldószer a fényes lakk és az üveg festék hígítására és az eszközök tisztítására alkalmas. A terpentines oldószer folyékony patinához és antikoló paszta visszatörlésére használható.
Eszközként az antikoláshoz szükséges az ecset, maszkolószalag, szivacs ecset, csiszolópapír, festőkés, spatula, puha rongy az antikoló paszta felviteléhez és a visszatörléséhez.
Az antikolás fajtái
Az antikolás (1) egyik egyszerű fajtája, amikor a faanyagot lekenjük gesso alapozó festékkel, ha nincs az eredeti színére szükségünk, csiszolás és portalanítás után lekenjük dekor paint soft festékkel, majd arra száradás után egy másik színt viszünk fel. Csiszolótéglával vagy vászonnal azokon a területeken, ahol feltételezhető az idő eltelte alatti kopás , alaposan megcsiszoljuk. Így a felső festékréteg alól előjön az alatta lévő festék színe. Ennél a technikánál a minél tökéletlenebb a jó, mert az egyenetlen felületnél az antikoló paszták jobban érvényesülnek. Ennek elérése céljából jobb különböző durvaságú csiszolóvásznat használni. A felület portalanítása után jöhet a vaxolás és a lakkozás.
Az antikolás (2) egy másik módszere, amikor szimplán festéssel, csiszolás nélkül érjük el az előzőekben leírt hatást. Az alapszínként felfestett szín lesz az uralkodó, míg a csiszolásos technikánál a második rétegben felvitt festék. Az alapszínre száradás után akár az ujjunkkal visszük fel a következő másik színt azokra a helyekre legfőképpen, amivel tudjuk imitálni (kopó felület) az idő múlása miatti kopást.