Akrilfestékek
Az akrilfesték tulajdonságai
Az akril festék teljesen fedő, gyorsan száradó, szagtalan, száradás után vízálló, vízbázisú dekorációs festék. A rétegek nagyon jól takarnak, így könnyen javíthatóak a hibák. A kiválasztott felületre elő lehet ceruzával rajzolni, a jó fedés miatt pedig nincs szükség alapozásra. Mivel nagyon jól keverhető, elegendő egy 12 db-os alapkészlet. A fehér akrilfestékből érdemes nagyobb kiszerelésűt beszerezni, mivel azzal lehet világosítani a többi színt. Az ecsetek közül az akrilfestékhez való ajánlott, puha szőrű, mert a műanyag csíkot hagy maga után. Az akrilfestéket az ecsetből még száradás előtt könnyen ki lehet mosni. Mivel az akril festék gyorsan szárad és vannak olyan folyamatok, amikor erre nincs szükség, száradáslassító folyadékkal lehet a száradási időt kitolni. Az akril festék alkalmazható pl.: fa, papír, kő, fém, üveg, agyag, viasz, műanyag, vászon, festőkarton, farost lemez, akár papír felületekre is. Az akrilfestésnél a festékréteg vastagságával és az ecsetvonások változtatásával különféle textúrák jöhetnek létre, de a festőkések is jó eszközök az akril festéshez. A csőrös kiszerelésű akrilfestékekkel készülnek pl.: a mandala köveink.
Az akrilfestékek típusai
Nagyon sokféle akrilfesték van. Chameleon gyöngyház akrilfesték, melynek az alapszínétől eltérő színű fénye van, minden nézőpontból más színt mutat, ezért különösen mutatós dombor felületen. Delicate akril festék, selymes csillogású, metál. Vannak még a fényes, a glamour metál, a glow sötétben világító, a gyöngyház, a krémes matt, és a krémes metál fényű akrilfestékek. Vannak olyan filctollak, amik akrilfestékkel vannak töltve, és a hegyük többféle méretének köszönhetően különböző vastagságú vonal meghúzására alkalmazhatóak, ilyen pl.: uni posca akriltoll.
Ötletek akrilfesték felhasználásához
Mandala kő készítése
A mandala kő készítéséhez ecsettel vagy szivaccsal lefestjük a kívánt színűre a követ, de ha a kő festés nélkül is tetszetős, akkor a csőrös tubusból a kövünk közepéről kiindulva akrilfesték pöttyöket, különféle egymással harmonizáló színeket viszünk fel, körbe-körbe kifelé haladva a kő széle felé. Teljes száradás után lakkozzuk a még tartósabbá tétel miatt, figyelve arra, hogy vizes bázisú legyen a fedőlakk, ugyanúgy, mint az akril festék. A lakkokból vannak fényesre vagy selyem fényűre száradóak. Amennyiben a vizes bázisú akrilfestéket hígítós lakkal kenjük le, feloldja azt, és tönkreteszi a kézműves alkotást. A kő hátuljára lehet írni az uni posca akriltollal akár egy üzenetet, akár egy dátumot.
Világító befőttes üveg készítése
A világító befőttes üveg készítéséhez csak egy befőttes üvegre, ecsetre és a glow típusú akrilfestékre van szükség. Természetesen bármilyen átlátszó üveg tárgy pl. pohár megfelelő ehhez a technikához, csak az a lényeg, hogy az ecsettel elérjünk benne mindenhová. Ez a típusú akrilfesték nappal összeszedi a fényt, a sötétben pedig világít. Az üveget belülről kell kipöttyözni a tetejétől az aljáig. A gyerekeknek is ajánljuk, mert nagyon látványos, a sötétben a kész alkotás.